این سر بی‌جسم به نام سام به همین دلیل است که پورشه شما خیلی خوب به نظر می‌رسد


آیا تا به حال در مورد یک موجود بی چهره که شما را تعقیب می کند، کابوس می بینید؟ آیا شما هم صاحب پورشه ای هستید که بعد از سال 2015 ساخته شده است؟ اگر پاسخ شما به هر دو مثبت است، ممکن است توضیحی برای شما داشته باشیم.

به ماژول آکوستیک صدا پورشه سلام کنید، که به این نام نامیده می شود تا نامی انسانی به آن بدهید تا با ظاهر انسان مانند آن مطابقت داشته باشد. SAM در سال 2015 برای کمک به پورشه در ارزیابی صدای خودروهایش ایجاد شد، فرآیندی که با وقوع انقلاب الکتریکی حیاتی‌تر می‌شود. تنظیم دقیق نت اگزوز یک چیز است، اما همه انواع صداها وقتی وجود ندارد که یک موتور احتراق داخلی صدایی ثابت در پس‌زمینه منتشر کند، به گوش می‌رسد.

برای این منظور، پورشه می‌گوید که SAM تمام بخش‌های «مرتبط صوتی» یک سر را دارد. این شامل حفره چشم یا بینی نمی شود، اما گوش وجود دارد. هر کدام دارای میکروفون و پیش تقویت کننده مخصوص به خود برای ضبط نویز هستند که به SAM توانایی شنیدن محدوده حداکثر 130 دسی بل را می دهد. این به پورشه مجموعه دومی از گوش‌های انسان‌مانند را می‌دهد تا همه چیز را از کلیک بی‌صدا روی دکمه‌ها گرفته تا سیستم‌های اگزوز مسطح شش‌گانه را ارزیابی کند.

دیوید سادووسکی، مهندس آکوستیک در پورشه می‌گوید: «ما طبیعتاً یک سیستم اندازه‌گیری دو گوش در هدفون‌هایمان داریم که آن را به عنوان آزمایش‌کننده انسانی استفاده می‌کنیم. “اما سام به ما اجازه می دهد تا برای هر آزمایش یک جفت گوش اضافی را سوار کنیم و این جفت را در مکان دیگری از ماشین قرار دهیم – مثلا روی صندلی عقب.”

SAM هم در آزمایشگاه و هم در جاده استفاده می شود و تقریباً 1200 مایل در سال را طی می کند. می‌توانیم برخی از تعاملات خنده‌دار بین مهندسان پورشه و مسافران سردرگم حاصل از این آزمایش‌ها را تصور کنیم. با این وجود، این کار بخش مهمی از تلاش پورشه برای حفظ صدا به عنوان یک جزء حیاتی از تجربه رانندگی خود در میان هجوم وسایل نقلیه الکتریکی است.

سادوسکی توضیح داد: “موتور الکتریکی به طور طبیعی زمزمه آرامی از خود ساطع می کند. به همین سادگی است – به همین دلیل است که برای مثال، صدای موتور در تایکان الکتریکی به طور مصنوعی غنی می شود. وظیفه ما در تضمین کیفیت آکوستیک این است که تعیین کنیم آیا صدای پورشه عالی در اینجا ایجاد شده است یا خیر.منبع