بیشترین تخلفات خودروهای سنگین؛ سرعت، اضافه بار و تغییر مسیرهای ناگهانی

در همین رابطه چندی پیش مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان از تصادف سه دستگاه کامیون و مینی‌بوس در جاده منوجان به رودان و مصدومیت ۱۶‌نفر در این سانحه خبر داد.

همچنین برخی از این خودروهای سنگین با ترددهای پرخطر در شهر بزرگی مثل تهران، می توانند حادثه‌آفرین باشند. رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران در این باره به نکات مهمی اشاره کرده است که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

سرعت زیاد کامیون‌ها موردتوجه پلیس است

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ آمارهای مربوط به وقوع تصادف خودروهای سنگین از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه در معابر پایتخت را تشریح کرد. سرهنگ رابعه جوانبخت با اشاره به تعریف خودروهای سنگین گفت: به آن دسته از خودروهایی که وزن و ابعاد آنها از سایر خودروهای معمولی بیشتر و بزرگ‌تر است، خودروهای سنگین می‌گویند که شامل کامیون‌ها، تک‌محورها، چندمحورها و کشنده‌ها می‌شود.

وی با اشاره به تخلفات شایع کامیون‌ها ادامه داد: تخلف یک خودرو سنگین می‌تواند در بروز تصادفات نقش بسیار مهمی داشته باشد. در بررسی تخلفات خودروهای سنگین دریافتیم که رانندگان این خودروها، برخی تخلفات را بیشتر انجام می‌دهند، تخلفاتی نظیر حمل بارهای نامتعارف توسط کامیون‌های کشنده یا همان عدم رعایت میزان بار استاندارد ازجمله مهم‌ترین این تخلفات است.

ارتکاب این تخلف ازسوی کامیون‌ها باعث می‌شود سطح راه آسیب ببیند، همچنین ترمزها در این مواقع عملکرد درستی ندارند و به‌خاطر همین باعث ایجاد تصادفات ناگوار می‌شوند که پلیس روی این موضوع بسیار حساس است. جوانبخت ادامه داد: سرعت زیاد کامیون‌ها نیز تخلف دیگری است که موردتوجه پلیس قرار دارد.

کامیون‌ها علاوه‌بر اینکه حجیم هستند، تمایل دارند سرعت را تجربه کنند. هیچگاه نمی‌توان سرعت یک کامیون را با یک خودرو سواری یکی دانست و این دو با هم بسیار متفاوت هستند. کامیون‌ها در اطراف خود نقاط کور زیادی دارند.

نقاط‌کور به نقاطی گفته می‌شود که راننده اشراف لازم را در دید اطراف کامیون خود به خوبی ندارد و متاسفانه در بسیاری مواقع، خودروها و موتورسیکلت‌ها در همین نقاط کور قرار می‌گیرند و وقتی هم که سرعت آنها بالا باشد، طبیعی است شاهد تصادفات فوتی و جرحی سنگین باشیم. به‌گفته رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، سرعت، اضافه بار و تغییر مسیرهای ناگهانی بیشترین تخلفات خودروهای سنگین هستند.

وی با بیان اینکه در ۱۰ماهه سال جاری در شهر تهران ۲۱درصد تصادفات فوتی مربوط به خودروهای سنگین بوده، گفت: این آمار بسیار قابل‌توجه است. در بحث تصادفات جرحی نیز این عدد به ۹درصد می‌رسد.

جوانبخت در ادامه به سهم تغییر مسیر ناگهانی وسایل نقلیه سنگین در وقوع تصادفات پرداخت و ادامه داد: این تخلف باعث وقوع ۲۱درصد تصادفات منجر به فوت افراد شده است.

همچنین بررسی علت تصادفات فوتی در ۱۰ماهه سال جاری در پایتخت نشان می‌دهد ۲۴درصد از علت تصادفات فقط به عدم‌توجه به جلو بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: همچنین خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان، خوردن و آشامیدن، صحبت با تلفن‌همراه از دیگر دلایل تصادفات خودروهای سنگین در شهر تهران است.

بیشترین تصادفات خودروهای سنگین چه‌ساعتی رخ می‌دهد؟

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران گفت: رانندگان خودروهای سنگین باید بدانند وقتی در یک معبر بزرگراهی در خارج شهر تردد می‌کنند، فضا با محدوده‌های بزرگراهی شهری متفاوت است.

۱۵درصد علت تصادفات فوتی، ناشی‌از حرکت با دنده‌عقب است. نکته دیگری که درباره خودروهای سنگین وجود دارد حرکت با دنده‌عقب آنهاست. خودروهایی که در مسیر، درحال تردد هستند خیلی متوجه حرکت‌دنده عقب کامیون‌ها نمی‌شوند و این امر باعث بروز حوادث ناگواری خواهد شد.

به‌گفته وی فاصله طولی و عرضی نیز یکی دیگر از نکاتی است که رانندگان خودروهای سنگین باید آن را رعایت کنند تا کمتر دچار تصادف شوند. جوانبخت ادامه داد: بیشترین سهم تصادفات خودروهای سنگین در بزرگراه‌هاست. تصادفات شدید خودروهای سنگین بیشتر در بزرگراه‌های آزادگان، بزرگراه مخصوص یا همان بزرگراه شهید لشگری و بزرگراه امام‌رضا (ع) رخ داده است.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ همچنین افزود: پیگیری‌های زیادی از ناحیه پلیس راهور تهران برای روشنایی بخشی در بزرگراه امام‌رضا(ع) که در حوزه راهور تهران بزرگ قرار دارد، انجام شده است که امیدواریم سازمان‌های دخیل نسبت‌به افزایش روشنایی قسمت‌هایی که نیاز است، اقدام کنند.

وی اضافه کرد: بیشترین زمان وقوع تصادفات خودروهای سنگین از ساعت ۱۲ تا ۱۶است؛ چراکه تردد خودروها با حرکت خودروهای سنگین یکی می‌شود. ساعت ۸ تا ۱۲ ظهر نیز به میزان ۲۸درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در خصوص خودروهای سنگین مطرح است، بحث خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان خودروهای سنگین است زیرا آنها معمولا مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند. وقتی این رانندگان به نزدیکی شهرها می‌رسند خستگی و خواب‌آلودگی بر آنها چیره می‌شود.

جوانبخت گفت: به‌دلیل اینکه سایر خودروها و موتورسیکلت‌ها در نقاط کور این خودروهای سنگین قرار می‌گیرند، رانندگان می‌توانند از سیستم‌های پیشرفته و سنسورهای خوبی که به همین منظور وجود دارند، استفاده کنند و این نقاط کور را به خوبی پوشش دهند.

وی در پایان گفت: راننده کامیون واقعا افراد، خودروها و موتورسیکلت‌سوارانی را که در نقاط کور قرار می‌گیرند، نمی‌بیند. از این رو هشدار پلیس این است که رانندگان وسایل نقلیه، سعی کنند در این نقاط کور قرار نگیرند.