خطرات شغل مکانیک خودرو ❗️ 7 خطری که باید جدی بگیرید❗️

خطرات شغل مکانیک خودرو ❗️ 7 خطری که باید جدی بگیرید❗️

در این مقاله می‌خواهیم به چند سوال مهم پاسخ دهیم، که آیا مکانیکی شغل خوبی است؟ این شغل چه مزایا و معایبی دارد و خطرات شغل مکانیک خودرو شامل چه مواردی است؟ شما را دعوت می‌کنیم تا 15 دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا به پاسخ تمام این سوالات برسید. در انتها نیز شما را با یکی از بهترین دوره مکانیک خودرو فنی حرفه ای آشنا می‌کنیم.

مکانیک خودرو فردی است که به‌صورت علمی یا عملی با تعمیرات خودرو آشنایی پیدا کرده و تعمیرات و عیب‌یابی خودروهای مختلف را بسته به تخصصی که دارد، انجام می‌دهد. بیشتر تعمیرکاران خودرو که در اطراف خود می‌بینید، از راه شاگردی یا شرکت در دوره های آموزشی تعمیرات خودرو وارد این حرفه شده اند.

مزایا و معایب شغل مکانیک خودرو ]3 نکته که حتما باید بدانید[

شغل مکانیک خودرو مانند هر شغل دیگری دارای مزایا و معایبی است. برخی از مزایا و معایب این شغل را در ادامه بررسی می‌کنیم:

مزایا شغل مکانیکی

 • سطح درآمدی مناسب: مکانیک خودرو یکی از شغل‌های پردرآمد در بازارکار است. بر اساس آمارهای جمع آوری شده از وبسایت گواهیران، حداقل حقوق یک مکانیک در روز حدود 2 برابر قانون کار است. که این عدد برای یک مکانیک با سابقه تا 20 برابر قانون کار هم می‌رسد.

خطرات شغل مکانیک خودرو ❗️ 7 خطری که باید جدی بگیرید❗️

 • اشتغال پایدار: مکانیک خودرو یکی از شغل‌هایی است که همیشه تقاضا برای آن وجود دارد. باتوجه ‌به افزایش تعداد خودروها و نیاز به تعمیر و نگهداری آن‌ها، تعمیرکاران خودرو همواره مشتری دارند. این شغل معمولاً کمتر تحت تأثیر بحران‌های اقتصادی و اجتماعی قرار می‌گیرد. جالبت است بدانید که تعمیرات خودرو یکی از بهترین شغل ها برای افراد زیر 18 سال نیز به حساب می‌آید.
 • رضایت شغلی: یک مکانیک خودرو با رفع مشکلات خودرو مشتریان و ارائه خدمات با کیفیت، می‌تواند اعتماد و ارزش خود را بالا ببرد.

سختی های مکانیکی خودرو

 • شرایط کاری نسبتاً سخت: مکانیک خودرو یکی از شغل‌هایی است که شرایط کاری سخت و خسته‌کننده‌ای دارد. مکانیک خودرو معمولاً در محیط‌های کثیف، پر سروصدا، گرم یا سرد و بدون تهویه مناسب کار می‌کند. این شرایط می‌تواند باعث ایجاد خستگی، استرس، آسیب‌های جسمی و روحی و بیماری‌های حرفه‌ای شود.
 • نیاز به آموزش مداوم: مکانیک خودرو یکی از شغل‌هایی است که نیاز به آموزش مداوم و به‌روزرسانی تخصص و مهارت خود با توجه به ورود خودرو های جدید به داخل کشور را دارد.

آیا مکانیکی شغل خوبی است؟

با توجه به مزیت هایی که اشاره کردیم، قطعا مکانیکی شغل خوبی است. مکانیکی شغلی است که می‌تواند درآمد خوب، اشتغال پایدار و رضایت شغلی بالایی را برای شما به همراه داشته باشد.

اما این شغل نیز مانند هر شغل دیگری دارای چالش‌ها و خطراتی است که باید با آن‌ها مقابله کرد.

خطرات شغل مکانیک خودرو

در این بخش به بررسی خطرات شغل مکانیک خودرو خواهیم پرداخت:

 • خطر کار با اشیای تیز و برنده: یکی از خطرات شغل مکانیک خودرو مربوط به کار با اشیای تیز و برنده است. مکانیک خودرو باید با اشیای تیز و برنده مانند پیچ‌گوشتی، چاقو، اره، قیچی، سیم، شیشه و غیره کار کند. برای جلوگیری از این خطر، مکانیک خودرو باید از دستکش‌ها، کفش‌ها، عینک‌ها و لباس‌های محافظ استفاده کند و همیشه اشیای تیز و برنده را در جای امن و مناسب قرار دهد.
 • کمردرد به‌خاطر کار با اشیای سنگین: یکی دیگر از خطرات شغل مکانیک خودرو شامل کمردرد به‌خاطر کار با اشیای سنگین خواهد بود. مکانیک خودرو باید با اشیای سنگین مانند تایر، باتری، موتور، گیربکس و غیره کار کند. این اشیا می‌توانند باعث فشار بر روی کمر، ستون فقرات و عضلات شوند و درد، التهاب و آسیب‌دیدگی را ایجاد کنند.

خطرات شغل مکانیک خودرو ❗️ 7 خطری که باید جدی بگیرید❗️

 • احتمال برق‌گرفتگی و سوختگی: احتمال برق‌گرفتگی و سوختگی یکی دیگر از خطرات شغل مکانیک خودرو است. مکانیک خودرو باید با برق، گازها و مایعات قابل‌اشتعال مانند بنزین، گازوئیل، اتانول، پروپان و … کار کند. این مواد می‌توانند باعث برق‌گرفتگی، سوختگی، آتش‌سوزی و انفجار شوند.
 • مشکلات تنفسی به دلیل کار در محیط‌های آلوده: مشکلات تنفسی از دیگر خطرات شغل مکانیک خودرو خواهد بود. مکانیک خودرو باید در محیط‌های آلوده به گردوغبار، دود، بخار، گازها و مواد شیمیایی مانند اکسید کربن، اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، هیدروکربن‌ها، فرمالدهید و غیره کار کند. این مواد می‌توانند باعث تحریک، التهاب و آسیب‌دیدگی دستگاه تنفسی شوند و بیماری‌هایی مانند آسم، برونشیت، سرطان ریه و غیره را ایجاد کنند.
 • مشکلات پوستی به دلیل تماس با روغن‌ها و مایعات صنعتی: مکانیک خودرو باید با روغن‌ها و مایعات صنعتی مانند روغن موتور، روغن گیربکس، فرمان هیدرولیک، ترمز و غیره کار کند. این مواد می‌توانند باعث تحریک، خشکی، ترک‌خوردگی، التهاب و آسیب دیدگی پوست شوند. برای جلوگیری از این خطر، مکانیک خودرو باید از دستکش‌ها، کرم‌ها و صابون‌های محافظ استفاده کند و همیشه پوست خود را پاک و مرطوب نگه دارد.
 • مشکلات در بینایی به دلیل کار با مواد اسیدی و محرک: مکانیک خودرو باید با مواد اسیدی و محرک مانند اسید باتری، اسید سولفوریک، اسید نیتریک، اسید کلریدریک و غیره کار کند. این مواد می‌توانند باعث تحریک، التهاب و آسیب دیدگی چشم‌ها شوند و بیماری‌هایی مانند کوری، کاتاراکت، گلوکوم و غیره را ایجاد کنند.

خطرات شغل مکانیک خودرو ❗️ 7 خطری که باید جدی بگیرید❗️

 • خطر سقوط به داخل چاله‌ سرویس مکانیک خودرو: خطر سقوط به داخل چاله ‌سرویس از دیگر خطرات شغل مکانیک خودرو خواهد بود. مکانیک خودرو باید در چاله‌های سرویس خودرو که برای دسترسی به زیر خودرو طراحی شده‌اند، کار کند. این چاله‌ها می‌توانند باعث سقوط، ضربه، شکستگی و آسیب دیدگی استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و اعصاب شوند.

آیا آموزش مناسب می‌تواند تکنسین مکانیک خودرو را از خطرات حین کار حفظ کند؟

به‌طورکلی، می‌توان گفت که آموزش مناسب یکی از عوامل مهم در کاهش خطرات حین کار برای مکانیک خودرو است. همچنین شاگردی و کار کردن در کنار یک مکانیک باسابقه باعث می‌شود، از چنین خطراتی ایمن بمانید.

مراکز فنی حرفه ای معتبر در مشهد

تا به اینجا شما را با خطرات شغل مکانیک خودرو آشنا کردیم. فهمیدیم که آموزش تخصصی در کنار رعایت موارد ایمنی می‌تواند از میزان خطرات احتمالی حین کار شغل مکانیک خودرو بکاهد. اگر شما هم علاقه‌مند به یادگیری تعمیرات خودرو هستید و به دنبال یک مرکز آموزشی معتبر و مجهز می‌گردید، آموزشگاه های فنی حرفه ای ایده پاژ، فن آموزان و دارالفنون را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

موسسه فنی حرفه‌ای ایده پاژ یکی از موسسات تحت نظر سازمان فنی حرفه‌ای کشور است که در شهر مشهد فعالیت می‌کند. ایده پاژ دوره های فنی حرفه ای مشهد را در حوزه های الکترونیک، تأسیسات و مکانیک خودرو به کمک متخصصین و اساتید با تجربه این حرفه برگزار می‌کند.

موسسه فنی حرفه‌ای ایده پاژ دارای کارگاه‌های آموزشی مجهز برای دوره های مکانیک خودرو، برق خودرو، جلوبندی سازی و… است که امکان اعطای مدرک معتبر فنی حرفه‌ای را برای دانشپذیران فراهم ساخته است. با داشتن مدرک بین المللی فنی حرفه ای شما امکان مهاجرت های کاری را نیز خواهید داشت. طبق اعلام سایت مهاجرتی گوتوتی آر کشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا و چین بهترین کشورها برای مهاجرت کاری مکانیک خودرو هستند.

در کنار مهاجرت کاری، این مدرک در گرفتن جواز کسب و وام برای راه اندازی مکانیکی خودتان نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که در تمامی دوره‌های ارائه شده در این آموزشگاه پشتیبانی دائمی، تجدید رایگان دوره آموزشی، ضمانت بازگشت وجه وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر دوره های آموزشی و پاسخ به سوالات خود، ایده پاژ را در اینترنت جستجو کنید.

Link. ארכיון ריהוט לבית צ'יק צ'אק שופ.