سوخت های الکترونیکی تا زمانی که در هواپیما کار نکنند در خودروها کار نمی کنند. در اینجا چرا


در زمانی که پذیرش عمده‌فروشی EV قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد، سوخت الکترونیکی پرتو امیدی برای علاقه‌مندان به احتراق داخلی در سراسر جهان است. در تئوری، یک سوخت مقرون به صرفه، پایدار، در دسترس، و با سوخت پاک به این معنی است که موتورهای احتراق داخلی می توانند به طور نامحدودی زندگی کنند.

فقط یک مشکل؛ در حالی که سوخت های الکترونیکی در حال حاضر در حال تولید هستند، زمان زیادی می گذرد تا بتوانید مقداری از آن را در پمپ بنزین محلی خود خریداری کنید.

“در حال حاضر، هزینه ها [of producing E-fuels] رناتو پریرا، مدیر عامل HIF ایالات متحده آمریکا می گوید موتور 1. “هزینه ها زیاد است زیرا تجهیزات جدید هستند. این یک فناوری کاملاً جدید است.”

HIF یا Highly Innovative Fuels خود را به عنوان شرکت پیشرو در زمینه سوخت الکترونیکی در جهان معرفی می کند. در چندین کشور سوخت های کربن خنثی تولید می کند که برای استفاده در اتومبیل ها، قایق ها و هواپیماها در نظر گرفته شده است. مخلوط اختصاصی HIF، که از هیدروژن و CO2 با استفاده از انرژی باد تولید می‌شود، می‌تواند در خودروهای گازسوز بدون هیچ تغییری در موتور حرکت کند، و این یک انتخاب جذاب برای علاقه‌مندانی است که می‌خواهند از موتورهای احتراق داخلی خود به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست لذت ببرند.

این یک ایده وسوسه‌انگیز است، اما رسیدن به نقطه‌ای که سوخت‌های الکترونیکی HIF به اندازه کافی ارزان باشد تا به توده‌ها عرضه شود، هنوز احتمالاً سال‌ها باقی مانده است، زیرا ابزار تولید، ذخیره و توزیع سوخت‌ها در مراحل اولیه خود هستند. خریداران متوسط ​​نمی توانند برای ساخت این تاسیسات گران قیمت یارانه بدهند. آنها محصولی مقرون به صرفه و نهایی را طلب خواهند کرد که هنوز وجود ندارد.

پمپ سوخت الکترونیکی hif که توسط یک دستکش نگه داشته شده است

“اگر شما فردی مانند من یا شما هستید، می توانید بگویید “من حاضرم کمی پول بیشتری بپردازم. [for E-fuel over conventional gasoline]. اما ما نمی توانیم برای ساخت و ساز به آن تکیه کنیم،” پریرا می گوید موتور 1. ما یا نیاز به یک سیستم از طریق مقررات داریم یا باید از ساخت این تاسیسات تولیدی حمایت کنیم [through investment] تا هزینه ها کاهش یابد.»

او می گوید: «هر بار که یک تأسیسات جدید می سازید، هزینه آن کاهش می یابد.

از آنجایی که ساخت این تأسیسات تولیدی ممکن است تا پنج سال طول بکشد، HIF به شرکای نیاز دارد که مایل به پرداخت هزینه های بالاتر از قبل، قبل از ساخت تأسیسات باشند.

«به منظور ساختن [these factories]پریرا می گوید، ما به یک تعهد بلندمدت با قیمت ثابت نیاز داریم. بنابراین ما به کسی نیاز داریم که بگوید، این مبلغ را برای این سوخت به مدت 15 یا 20 سال به شما می پردازم، و سپس می توانیم به آن تکیه کنیم. متعهد می‌شویم که به بانک‌ها مراجعه کنیم تا بتوانند پول آن تسهیلات را به ما وام دهند.»

“در حال حاضر، هزینه ها [of producing E-fuels] بالا هستند. هزینه ها به دلیل نو بودن تجهیزات زیاد است. این یک فناوری کاملاً جدید است.”

پورشه در بخش سوخت الکترونیکی پیشگام بوده است. این خودروساز آلمانی از سال 2021 بیش از 100 میلیون دلار در HIF Global در ازای سهام بلندمدت سرمایه گذاری کرده است. این پول به تأمین مالی تسهیلات اثبات مفهوم HIF در شیلی کمک کرد. پورشه به عنوان اثبات مفهومی و برای ایجاد تبلیغات، از سوخت پاک سوز در بسیاری از پروژه های خاص خود استفاده کرده است. در یکی از اکسپدیشن های اخیر به بلندترین آتشفشان جهان، پورشه رکوردی را برای رسیدن به بالاترین ارتفاع رانده شده، به لطف یک 911 کاررا 4S بسیار اصلاح شده که با سوخت الکترونیکی کار می کند، به دست آورد.

مایکل اشتاینر، عضو هیئت مدیره تحقیق و توسعه پورشه، در بیانیه‌ای در سال 2022 گفت: «ما خود را پیشگام در سوخت‌های الکترونیکی می‌دانیم و می‌خواهیم این فناوری را پیش ببریم». “این یکی از اجزای سازنده در استراتژی پایداری روشن و کلی ما است.”

پریرا می‌گوید، اما این خودروها نیستند که اولین سوخت‌های الکترونیکی مناسب برای استفاده در مقیاس آماده باشند. این در حالت‌های حمل‌ونقل «بدون جایگزین» است، مانند قایق‌های حمل و نقل ماوراء اقیانوس اطلس و هواپیماهای مسافربری، که در آن استفاده از پیشرانه الکتریکی کامل بسیار بعید است. در این صنایع است که سوخت های الکترونیکی بیشترین مزیت زیست محیطی را دارند، زیرا هیچ سرمایه گذاری هنگفتی برای اصلاح روش های پیشرانه موجود مورد نیاز نیست.

ارائه یک مرکز پیشنهادی تولید سوخت الکترونیکی

دولت ها شروع به درک مزایای آن کرده اند. اتحادیه اروپا موظف است که سوخت های پایدار باید حداقل شش درصد از سوخت پمپ شده در فرودگاه های آن را تا سال 2030 تشکیل دهند. تا سال 2050، این تعداد باید 70 درصد باشد. در ایالات متحده، اعتبار 1.25 دلاری به ازای هر گالن برای ترکیبات سوخت پایداری که انتشار گازهای گلخانه ای را حداقل 50 درصد کاهش می دهد، اعطا می شود.

پریرا می گوید: “ما بازار روشنی داریم که می توانیم به آن خدمت کنیم.”

از قضا، این خود شرکت های هواپیمایی نیستند که به این توافقات بلندمدت با شرکت هایی مانند HIF متعهد می شوند، بلکه شرکت های نفتی سنتی هستند.

پریرا می گوید: “بار بیشتر بر دوش شرکت های توزیع سوخت، شرکت های نفت است، زیرا آنها هستند که سوخت را در فرودگاه ها تامین می کنند.” موتور 1. “بنابراین ما به آنها می‌رویم و می‌گوییم: “من این سوخت را دارم، لطفاً یک توافق بلندمدت با این قیمت امضا کنید که به ما امکان می‌دهد این تاسیسات را بسازیم.”

بنابراین، امیدواری برای علاقه مندان به خودرو این است که سرمایه گذاری کافی و مقررات دولتی منجر به کارخانه های بیشتر و به نوبه خود تکثیر سوخت های الکترونیکی شود. اگر روش‌های «بدون جایگزین» حمل‌ونقل با سوخت گاز (یعنی هواپیماها و قایق‌ها) به سمت سوخت الکترونیکی، چه از طریق مقررات یا نیروهای بازار، سوق داده شوند، قیمت‌ها برای همه مصرف‌کنندگان کاهش می‌یابد.

در درازمدت، تولیدکنندگان سوخت الکترونیکی تلاش می‌کنند تا به نقطه‌ای برسند که سوخت‌های الکترونیکی به اندازه کافی ارزان باشند تا با قیمت‌های بنزین معمولی مطابقت داشته باشند یا حتی از آنها سبقت بگیرند. این تنها سناریویی است که در آن سوخت های الکترونیکی به طور گسترده توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرد، بدون دخالت دولت.

با توجه به پیشرفت کند قانون‌گذاری و مدت زمان لازم برای ساخت تأسیسات تولید سوخت الکترونیکی، مدتی طول می‌کشد تا سوخت الکترونیکی به جریان اصلی تبدیل شود. پریرا مطمئن نیست که چه زمانی ممکن است بتوانید سوخت پایدار خود را پمپاژ کنید. احتمالا سالها اما شاید دهه ها. ما اینجا خواهیم بود، کلید ماشین در دست، مشتاقانه منتظریم.منبع