مرسدس در سال 1959 زمانی که تقریباً BMW را خریداری کرد، کاملاً مالک آئودی شد


رقابت بین برندهای لوکس آلمانی به قدمت زمان است، اما مرسدس، آئودی و بی‌ام‌و بسیار نزدیک به فعالیت زیر یک چتر شرکتی بودند. در واقع، دو نفر از آنها چندین سال قبل از جدایی از ناحیه لگن به هم پیوستند.

همه چیز در اوایل سال 1958 شروع شد، زمانی که شرکت مادر مرسدس، دایملر-بنز، خرید تقریباً 88 درصد از Auto Union، مجموعه خودرویی که آئودی و سه برند دیگر را در اختیار داشت، نشان داد. دومی از سال 1932 وجود داشت و آئودی، هورچ، DKW و Wanderer را زیر یک سقف گرد هم می آورد. Auto Union تقریباً پس از جنگ جهانی دوم از بین رفت و اساساً در سال 1949 احیا شد.

فردریش فلیکر، سهامدار اصلی دایملر-بنز، ایده تلفیق مرسدس و اتویونیون را مطرح کرد. او معتقد بود که این دو با همکاری یکدیگر برای دستیابی به هم افزایی و کاهش هزینه ها مناسب هستند. کمتر از دو سال پس از امضای قرارداد این دو شرکت، برند لوکس با نشان ستاره سه پر باقی سهام را به دست آورد. این معامله عملاً آئودی را به یک شرکت تابعه دایملر-بنز تبدیل کرد.

اگر قرارداد دیگری بین دو برند لوکس آلمانی انجام می شد، سال 1959 می توانست سال مهم تری در تاریخ باشد. دایملر-بنز هنوز در حال خرید بود، و تقریباً چند ماه پس از خرید کامل Auto Union، BMW را خریداری کرد. طبق بیانیه مطبوعاتی BMW، در مجمع عمومی سالانه BMW در دسامبر 1959، “به نظر می رسید که فروش این شرکت به دایملر بنز AG یک نتیجه قطعی باشد.”

BMW در اواخر دهه 1950 به دلیل فروش ضعیف خودروها و موتورسیکلت ها در وضعیت سختی قرار داشت. این بیانیه مطبوعاتی که به آن اشاره کردیم تا آنجا پیش می رود که می گوید “در لبه سقوط مالی بود.” پیدا کردن یک مالک جدید توسط بسیاری از مقامات بالاتر به عنوان راه حلی برای نجات BMW از یک بحران عمیق تر تلقی می شد. اگرچه فروش این شرکت به دایملر-بنز یک معامله تمام شده به نظر می رسید، اما این معامله در نهایت انجام نشد.

“این در آخرین لحظه به دلیل مقاومت سهامداران کوچک متعهد در برابر طرح بازسازی که بخشی از تصاحب بود، شکست خورد.”

سهامداران با طرح تجدید ساختار پیشنهادی دایملر-بنز موافق نبودند زیرا احساس می کردند که بی ام و و کارکنان آن کمتر از ارزش گذاری شده اند. در نتیجه، BMW یک برند مستقل باقی ماند و در سال 1960 زمانی که سهامدار اصلی هربرت کوانت یک طرح بازسازی را توسعه داد، به مبارزه ادامه داد. 700 جدید با شروع فروش شروع به احیاء کرد، اما این بخش 1500 از خط تولید Neue Klasse بود که ثروت BMW را تغییر داد.

در حالی که قرارداد با BMW شکست خورد، دایملر-بنز همچنان مالک Auto Union بود، اما نه برای مدت طولانی. در 1 ژانویه 1965، فولکس واگن با خرید 50.3 درصد از Auto Union GmbH به سهامدار عمده تبدیل شد. در اواخر سال 1966، فولکس‌واگن بقیه سهام را خرید و در سال 1969 Auto Union را با NSU Motorenwerke ادغام کرد تا Audi NSU Auto Union AG را ایجاد کند. در سال 1985، به شرکت آئودی AG که امروزه می شناسیم، تکامل یافت.

اگر از خود می‌پرسید که آیا چیزی از اتصال دایملر-اتو یونیون بیرون آمد، پاسخ باید مثبت باشد. مهندسان دایملر-بنز از Untertürkheim به اینگولشتات فرستاده شدند تا روی یک موتور چهار سیلندر جدید کار کنند. M118 که در اشتوتگارت طراحی شد، در سپتامبر 1965 به عنوان اولین خودروی Auto Union پس از جنگ جهانی دوم با یک موتور چهار زمانه در یک خودروی آئودی معرفی شد. علاوه بر این، این اولین وسیله نقلیه پس از جنگ بود که چهار حلقه را حمل کرد. قبل از اینکه به دلیل قدرت (72 اسب بخار) به آئودی 72 تغییر نام داد، به سادگی آئودی نامیده می شد.

در مورد آنچه دایملر-بنز از این معامله به دست آورد، Auto Union تأسیسات خود را در دوسلدورف در سال 1962 اجاره کرد. زمانی که فولکس واگن سه سال بعد Auto Union را خریداری کرد، دایملر کارخانه را حفظ کرد و هنوز هم آن را تا به امروز دارد. این بزرگترین کارخانه وانت شرکت و کارخانه اصلی مونتاژ اسپرینتر است.

این سدان جمع و جور با کد داخلی W118 نیز وجود داشت. این موتور دارای موتور کاربراتوری M118 فوق الذکر بود، اما از مرحله نمونه اولیه فراتر نرفت. مرسدس همچنین یک نوع کوپه با نام W119 ایجاد کرد، اما آن مدل نیز روز تولید را ندید. این دو در سال 1962 با طرح دیفرانسیل جلو توسعه یافتند. در دسامبر 1965، کمی قبل از بازنشستگی، فریتز نالینگر، رئیس توسعه دایملر-بنز توضیح داد که چگونه خودروها به وجود آمدند:

“در آن زمان پیش بینی می شد که این نوع – که همانطور که گفته شد قبلاً توسط ما در حال آزمایش بود – احتمالاً توسط BMW یا Auto Union ساخته شود. من معتقدم که چنین خودروی دومی که می تواند نیز باشد. در نظر گرفته شده یک نوع همه چیز، باید در حال حاضر […years later] در اسرع وقت ساخته و دوباره آزمایش شود.”

با این حال، هرگز اتفاق نیفتاد. تا اینکه در سال 1982 W201 به عنوان مرسدس بنز پایه معرفی شد. معادل امروزی آن C-Class (W206) است اما موقعیت آن در محدوده متفاوت است زیرا از نظر فنی یک مدل پایه نیست. این خودرو بالای مجموعه ای از خودروهای جمع و جور، از جمله سدان کلاس A و CLA قرار دارد.

بنز دو نفره از اوایل دهه 1960 تقریباً آماده برای ورود به خط مونتاژ به نظر می رسید. به ویژه زمانی که تصاویر داخلی سدان W118 را در نظر می گیریم که به نظر می رسد یک کابین نهایی شده است، صادق است. DKW F102 که در سال 1963 عرضه شد، از نظر طراحی تفاوت چندانی نداشت. با این حال، فاقد موتور چهار زمانه بود زیرا با موتور دو زمانه 60 اسب بخاری DKW عرضه می شد.

تنها چند ماه پس از معرفی DKW F102 به عنوان آخرین خودروی دارای نشان DWK، تصمیم گرفته شد که از موتور منسوخ شده 1.2 لیتری و سه چرخه مستقیم به پیشرانه توسعه یافته توسط مرسدس بنز برای مدل های آینده تغییر وضعیت دهد. بسته به کاربرد، M118 چهار دیگ مدرن‌تر تا 89 اسب بخار قدرت داشت و تا سال 1972 که با EA827 خود فولکس واگن جایگزین شد، در تولید باقی ماند. جانشین آن از زمانی که فولکس‌واگن هنوز در سال 2013 با این موتور در چین خودرو می‌ساخت، عمر طولانی غیرمعمولی داشت.

غیرممکن است که بدانیم اگر مرسدس بنز مالک هر دو BMW و آئودی بود، چه اتفاقی می افتاد. هر سه برند لوکس آلمانی در طول دهه‌ها مدل‌های افسانه‌ای را به ما ارائه کرده‌اند، و ما معتقدیم که رقابت سالم است. رقابت، شرکت‌ها را وادار می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند و حریفان خود را یکپارچه کنند تا سهم بیشتری از کیک فروش را داشته باشند. در سال 2023، زمانی که اقدامات کاهش هزینه ها عادی است، تصور مرسدس بنز به عنوان یک BMW و/یا به عنوان یک آئودی سخت نیست. خوشبختانه اینطور نیست.منبع