مزدا نسل بعدی CX-5 با موتور هیبریدی را تایید کرد


با فروش 153808 دستگاهی در سال گذشته، CX-5 پرفروش‌ترین مدل مزدا در آمریکای شمالی بود. این در حالی است که این کراس اوور جمع و جور از سال 2017 تا حدودی طولانی شده است. اکنون نسل جدید آن رسما تایید شده است. این اعلامیه بی سر و صدا در سندی مربوط به نتایج مالی شرکت برای سال مالی منتهی به 31 مارس 2024 منتشر شد.

تنها اطلاعات دیگری که مزدا به اشتراک گذاشته این است که مدل نسل سوم از یک پیشرانه هیبریدی توسعه یافته در داخل استفاده خواهد کرد. این برند ژاپنی از اشاره به این که آیا این یک هیبریدی خود شارژ خواهد بود یا با قابلیت های پلاگین خودداری کرد. شایان ذکر است که این شرکت از دانش هیبریدی تویوتا برای برخی از مدل ها استفاده کرده است. در چین، یک CX-50 با قطعات برقی تویوتا RAV4 وجود دارد. در همین سند، مزدا می گوید که یک CX-50 هیبریدی برای سایر بازارها در نیمه دوم سال 2024 برنامه ریزی شده است.

از زمانی که CX-50 در سال 2022 عرضه شد، برخی از آنها فکر می کردند که آیا CX-5 بازنشسته می شود یا خیر. همانطور که مشخص است، این دو مدل به طور مسالمت آمیز همزیستی خواهند کرد. با توجه به اینکه CX-5 در آمریکای شمالی تقریباً سه و نیم برابر محبوب‌تر از CX-50 در سال گذشته بود، منطقی است.

با این اوصاف، نمی‌توانیم متوجه نباشیم که چگونه خط تولید شاسی‌بلندهای شرکت Zoom-Zoom شلوغ به نظر می‌رسد. CX-70 و CX-90 به مجموعه پلتفرم دیفرانسیل عقب جدید با موتورهای شش خطی بزرگتر پیوسته اند.

اگرچه مزدا6 الکتریکی جذاب در سند ذکر شده است، اما تنها در چین فروخته می شود که در آن یک پلاگین هیبریدی نیز موجود خواهد بود.

بعدش چی پیش میاد؟ مزدا وعده داده است که اولین خودروی برقی خود بر روی پلتفرم اختصاصی در سال 2027 عرضه خواهد شد و پس از آن “رونمایی کامل خودروهای برقی” از سال 2028 تا 2030 انجام خواهد شد.منبع