مزدا MX-30 R-EV با موتور روتاری در سال 2023 معرفی می شود

در سال 2020، مزدا گفت که MX-30 با توسعه دهنده برد چرخشی در دست بررسی است. این شرکت در اواخر همان سال این طرح را رسمی کرد. از سال 2021، این خودروساز قصد داشت این نوع خودروی برقی را در ایالات متحده عرضه کند.

جابجایی موتور دوار در MX-30 R-EV هنوز در دسترس نیست. همچنین مشخص نیست که آیا مزدا خروجی موتور الکتریکی را برای جبران وزن موتور اضافی افزایش خواهد داد یا خیر.

هرچند مهندسان مزدا هرگز از چرخش دست نکشیدند. ما پتنت‌های مختلفی را دیده‌ایم و شایعاتی در مورد ادامه توسعه Wankel در طول سال‌ها شنیده‌ایم.منبع خودروهای مهم مزدا 10 با موتور وانکل

مزدا و موتور وانکل رابطه نزدیکی با هم دارند. این شرکت در ابتدا مجوز این فناوری را از NSU صادر کرد و مهندسان شرکت ژاپنی برای بهبود نیروگاه تلاش کردند. Cosmo در سال 1964 در نمایشگاه خودرو توکیو به عنوان اولین مزدا با موتور چرخشی معرفی شد. تولید کامل تا سال 1967 آغاز نشد. مدل هایی مانند RX-3 و RX-7 چرخش را در دسترس تر کردند.

پس از سال ها انتظار و شایعات، بالاخره مزدا روتاری را احیا کرد. MX-30 R-EV با موتور وانکل به عنوان افزایش دهنده برد در نمایشگاه خودروی بروکسل در 13 ژانویه 2023 معرفی شد.

با این حال، مصرف سوخت و گازهای خروجی اگزوز از موتور دوار در طول عمر موتور همچنان به عنوان نقطه چسبنده باقی مانده است. این عوامل از جمله دلایلی بودند که RX-8، آخرین خودروی وانکل تا به امروز در دسترس مشتریان مزدا، در سال 2012 از بین رفت.

با این حال، این را با یک RX-7 احیا شده اشتباه نگیرید. موتور دوار با سرعت ثابت کار می کند تا به عنوان یک افزایش دهنده برد برای شارژ مجدد باتری عمل کند. مزدا این راه حل را دارای مزایای یک پیشرانه الکتریکی اما با برد یک نیروگاه احتراقی می داند.