نیسان فناوری جدیدی را توسعه می دهد که می تواند ویروس ها را “غیرفعال” کند


نیسان اعلام کرد که با دانشکده علوم دارویی دانشگاه توهوکو برای توسعه فناوری جدیدی که ویروس ها را غیرفعال می کند، همکاری کرده است.

بر اساس این انتشار، این همکاری از «فناوری‌ها و تخصص نیسان در توسعه خودرو، و فناوری‌های دانشکده دانشگاه توهوکو مرتبط با توسعه دارو، ارزیابی دارو و سایر علوم دارویی، آماده‌سازی کاتالیزور و ارزیابی عملکرد کاتالیزور استفاده می‌کند».

فناوری جدید نیسان که ویروس ها را غیرفعال می کند

نحوه کار کاتالیزورهای رادیکال

بنابراین این فناوری جدید چگونه کار می کند؟ این فناوری از کاتالیزورهای اکسیداسیون رادیکال نیتروکسیل آلی یا کاتالیزورهای رادیکال استفاده می کند. آنها به عنوان مواد افزودنی در مواد پایه پلیمری رنگ های خودرو و همچنین در فیبر و مواد پلیمری آلی مورد استفاده در داخل و خارج خودرو استفاده می شوند.

در خودروهای نیسان، کاتالیزورهای رادیکال از واکنش های تخریب نوری مانند ترک خوردن، شکنندگی و محو شدن در مدت زمان طولانی جلوگیری می کنند. این خودروساز در حال تحقیق و توسعه سایر کاربردهای کاتالیزورهای رادیکال در تلاش برای استفاده حداکثری از فعالیت کاتالیزوری آنها و کمک بیشتر به جامعه بوده است.

در مورد ویروس‌ها، کاتالیزورهای رادیکال ویروس‌ها را با اکسید کردن ترکیبات آلی، یا به طور خاص، غیرفعال کردن پروتئین اسپایک، غیرفعال می‌کنند تا از اتصال به سلول انسانی جلوگیری کنند.

مطالعات نشان می دهد که این فناوری روی SARS-CoV2 (سویه omicron) کار می کند. یک ویروس جایگزین SARS-CoV2، یک ویروس کرونای گربه نیز آزمایش شد و اثربخشی آن ثابت شد. همچنین در شرایط تاریک و در دمای اتاق بدون نیاز به تابش نور، همانطور که معمولاً در مورد اکسیداسیون اتفاق می افتد، کار می کند.

علاوه بر این، نیسان گفت که این فناوری می تواند عوامل بیماری زا مانند قارچ ها و باکتری ها را نیز غیرفعال کند. این شرکت همچنین طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی را برای فناوری مذکور در آینده می بیند. اینها شامل مواد پایه ضد باکتری و ضد ویروسی در فیلترهای تجهیزات تهویه مطبوع و تصفیه کننده هوا می باشد. آنها همچنین می توانند در ماسک ها و منسوجات مورد استفاده در بیمارستان ها استفاده شوند.منبع