«پورشه» روندی ۴ساله را برای انتخاب تایر طی می‌کند

در پورشه تیم اختصاصی انتخاب تایر سعی می‌کنند برای مدل‌های جدید طرح اولیه از بهترین تایر قابل‌استفاده را ارائه کنند. این طرح اولیه براساس وزن، ابعاد و گشتاور موتور درنظر گرفته می‌شود و می‌تواند کار تیم‌های تامین را برای انتخاب تایر مناسب راحت‌تر کند.

کارستن هافمن، مدیر تیم توسعه تایر پورشه گفت: «اهدافمان را برای کارخانه‌های تایرسازی به طور واضح مشخص می‌کنیم که شامل فاصله ترمزگیری و رکوردی است که برای ثبت در پیست نوربرگ‌رینگ درنظر گرفته‌ایم.»

مراحل تولید طرح اولیه تایر حدود چهارسال پیش از تولید آن آغاز می‌شود، این درحالی است که سایر خودروسازان حدودا سه‌ماه پیش از تولید محصول، نیاز خود را به تایرسازها اعلام می‌کنند. اما در پورشه حتی برای تایرهای جلو و عقب برنامه تحقیقاتی جداگانه‌ای درنظر گرفته می‌شود.

در هر بخش از این برنامه تیم توسعه تایر پورشه دو طرح اولیه را درنظر می‌گیرند و براساس آن شروع به تست و مقایسه تایر برندهای مختلف می‌کنند. درحالی که این روند می‌تواند برای هر خودروسازی خسته‌کننده باشد، اما در پورشه این بخش یک روند حیاتی به حساب می‌آید.

سال گذشته کوین استر، راننده فرانسوی توانست در پیست نوربرگ‌رینگ با پورشه 911GT3 آراس رکورد ۶ دقیقه و ۵۶ ثانیه و ۴ دهم‌ثانیه را ثبت کند که یک رکورد جدید برای خودروهای تنفس‌طبیعی به حساب می‌آید.

جان فرانک، مسئول دینامیک رانندگی خودروهای خیابانی پورشه گفت: «بدون کمک تایرها، هیچ‌وقت امکان ثبت این رکورد وجود نداشت، تاثیر عملکرد تایرها قابل‌توجه و بسیار تاثیرگذار است.»

متخصصان پورشه تخمین زده‌اند با تایرهای مختلف حدود ۴ تا 6ثانیه اختلاف در رکوردزنی مشاهده خواهد داشت، به نحوی که درصورت استفاده نکردن از تایرهای جدید میشلن پایلوت اسپرت کاپ 2R در این خودرو، عملکرد کلی این خودرو تحت تاثیر قرار می‌گرفت.

میشل هوپت، یکی از متخصصان این تیم گفت: «یک تایر همیشه شخصیت‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهد، اما هیچ‌وقت نمی‌توان از تاثیر زیاد این قطعه روی شاسی‌ خودرو به سادگی گذشت».

برای مقایسه بهتر است بدانید که حتی مدل‌های مختلف پورشه که از یک شاسی و سیستم برقی یکسان استفاده می‌کنند، به خاطر استفاده از وزن و شرایط جاده‌ای متفاوتی که برای استفاده در آن درنظر گرفته می‌شود، تایرهای متفاوتی را دریافت خواهند کرد.

هوپت گفت: «تنوع مدل‌ها کار را برای ما سخت‌تر می‌کند».

برای رسیدن به بهترین نتیجه این تیم ارتباط مستقیمی با راننده‌ خودروهای تست برقرار می‌کنند تا نتایج حاصل از تست‌های میدانی را توسط یک عامل انسانی نیز بررسی ‌کنند.

یکی از مهم‌ترین وظایف این تیم تشخیص شخصیت تایر استفاده شده در شرایط مختلف و تطابق آن با اهداف محصول نهایی است. بنابراین عملکرد تایر در سطح‌های خشک، بارانی، برف و حتی سطح یخی پس از بررسی، تحلیل و در انتخاب نهایی تاثیر می‌گذارد.