مزدا سهام سرمایه گذاری مشترک روسیه را به قیمت 1 یورو می فروشد


خروج خودرو از روسیه همچنان ادامه دارد، زیرا مزدا آخرین نام در مجموعه ای طولانی از خودروسازان است که تولید را متوقف کرده است. در یک بیانیه مطبوعاتی در مورد آخرین نتایج مالی، اخباری در مورد تصمیم Zoom-Zoom برای فروش سهام خود در سرمایه گذاری مشترک 50:50 با خودروساز محلی Sollers وجود دارد. دومی نیمی دیگر از شرکت MSMR را به مبلغ “شاهزاده” 1 یورو می خرد.

با این حال، فعلاً خداحافظی می کنیم زیرا در قرارداد مقرر شده است که مزدا این امکان را دارد که در هر زمان ظرف سه سال آینده 50 درصد سهم خود را با همان مبلغ 1 یورو خریداری کند. تصمیمات مشابهی در اوایل سال جاری توسط رنو و نیسان اتخاذ شد زیرا هر دو سهام خود در سرمایه گذاری مشترک مربوطه را تقریباً به هیچ وجه فروختند، اما درها را باز گذاشتند تا احتمالاً روزی بازگردند.

در گزارش مالی، مزدا می‌گوید که زیان فوق‌العاده‌ای در حدود 12 میلیارد ین به ثبت خواهد رساند که تقریباً به 85.6 میلیون دلار یا 83 میلیون یورو می‌رسد. این تصمیم “به دلیل وضعیت اوکراین که در فوریه 2022 به وجود آمد” گرفته شد. این خودروساز ژاپنی در ماه مارس ارسال قطعات به MSMR را متوقف کرد و یک ماه بعد به طور کلی به کار خود پایان داد. مذاکراتی بین دو طرف انجام شد، اما مزدا “راهی برای راه اندازی مجدد تجارت نمی بیند.”

این شرکت که به طور رسمی با نام Mazda Sollers Manufacturing Rus شناخته می شود، از اکتبر 2012 کارخانه ای در ولادی وستوک با ظرفیت تولید سالانه 50000 دستگاه راه اندازی کرده بود. محصولات شامل شاسی بلندهای CX-30، CX-5 و CX-9 به همراه 6 سدان بودند. سال گذشته، مزدا 1.8 درصد از بازار خودرو روسیه را به دست آورد.

تصمیم مزدا برای فروش سهام خود در جوینت ونچر MSMR به معنای پایان کارخانه ولادی وستوک نیست زیرا سخنگوی سولرز گفت. رویترز عملیات در سال 2023 با “یک مجموعه مدل جدید” از سر گرفته خواهد شد.منبع